Samodzielny księgowy, czyli jak radzić sobie w małej firmie

Samodzielny księgowy, czyli jak radzić sobie w małej firmie
zwrot odsetek przy wcześniejszej spłacie kredytu
Grupy kapitałowe

Małe firmy, w których pracuje kilka osób, nie wymagają zatrudniania wykwalifikowanych księgowych. Po pierwsze – nie ma tyle spraw do rozliczenia, a po drugie – jest to strata pieniędzy. Jeśli ktoś jest właścicielem firmy, zna dobrze prawa rynku i potrafi się w nim obracać.

Nie jest tak, że nie ma pojęcia o zarządzaniu firmą. Dobrze wie, w jaki sposób dbać o wszelką dokumentację, a jeśli nie – szuka odpowiedzi wśród doświadczonych znajomych z branży, przyjaciół, czy chociażby na forach internetowych. Stąd też wzięło się ogólne zastosowanie takich osób jako księgowych w niewielkich firmach.

Z takiego rozwiązania korzystają zarówno przedstawiciele kilkoosobowych przedsiębiorstw, ale równie dobrze freelancerzy, którzy dbają jedynie o własną skórę i rachunki. Prowadzenie ksiąg przychodów i rozchodów to nie jest czarna magia. Zwłaszcza jeśli nie jest za bardzo rozbudowana.

Warto jednak wiedzieć, że w momencie zakładania działalności gospodarczej, w dokumencie jakim jest formularz rejestracyjny – dokładnie należy określić w jakim miejscu będzie przechowywana dokumentacja rachunkowa danej firmy. Przedsiębiorcy małych firm, prowadzący księgowość w sposób samodzielny muszą pamiętać o następujących obowiązkach:

  • Prowadzeniu księgi przychodów i rozchodów na podstawie wszelkich rachunków i faktur;
  • Ewidencji przebiegu pojazdów w momencie kiedy w firmie taki się znajduje;
  • Wypełniania i składania ewidencji podatkowych.

Wszelkie wyżej wymienione zadania brzmią nieco groźnie i trudno, ale nie należy się ich obawiać.

Prowadzenie takich rozliczeń w małej firmie to niemal bułka z masłem. Można sobie pomóc bardzo prostymi w obsłudze programami komputerowymi, sprawdzonymi przez doświadczonych księgowych. Warto pamiętać także o tym, aby były one zgodne z rozporządzeniem Ministra Finansów.