Jak rozwijał się przemysł energetyczny w Polsce?
Warto jest mieć chociaż podstawową wiedzę na temat tego, jak działa przemysł energetyczny w Polsce i co tak naprawdę wchodzi w jego zakres. Wówczas też łatwiej będzie nam odpowiedzieć na pytanie, skąd w naszym kraju czerpiemy prąd i ciepło, bo to w końcu na nie w elektrowniach i elektrociepłowniach przetwarzana jest energia, która wcześniej jest pozyskiwana z surowców odnawialnych i nieodnawialnych. Co więcej, im więcej będziemy wiedzieli na ten temat, tym lepiej będziemy rozumieli, dlaczego tak ważna jest odpowiednia ochrona środowiska, która pozwoli nam zmniejszyć zużycie nieodnawialnych źródeł energii, a za to zwiększyć wykorzystanie tych źródeł odnawialnych.
Jakie mamy elektrownie w naszym kraju?
Na samym początku powinniśmy się zastanowić nad tym, jakie mamy w naszym kraju elektrownie. Warto więc wiedzieć, że mamy elektrownie: niekonwencjonalne, jądrowe, cieplne i wodne.
Każda z nich ma swoją specyfikę, wykorzystuje określone źródła energii, ale jednocześnie do zadań każdej z nich należy to, aby w odpowiedniej ilości wytwarzać prąd i ciepło, tak aby móc zaspokoić oczekiwania wszystkich ludzi co do zapewnienia tych potrzeb. Dlatego też, warto wiedzieć na jakiej zasadzie działają te elektrownie, bo wówczas będziemy mogli wyrobić własne zdanie na temat tego, które z nich okażą się być najlepsze.
Co o nich wiemy?
Jeżeli chodzi o elektrownie wodne, to musimy pamiętać, że ich umiejscowienie zależne jest od rzek. Co więcej muszą one mieć odpowiedni przepływ i spad, a to oznacza, że w naszym kraju nie ma aż tak wielu dobrych przestrzeni, na których mogłyby powstawać takie elektrownie wodne. Nie mniej próbujemy sobie z tym radzić budując elektrownie wodne, które są przepływowe, a więc stawia się je na rzekach, na których budowane są zapory wodne.
Taka elektrownia działa chociażby na rzece San w Solinie. Z drugiej strony są takie elektrownie jak w Żarnowcu, gdzie wykorzystuje się różnicę wysokości pomiędzy dwoma zbiornikami wodnymi. Najważniejsze jednak jest tutaj to, że w ten sposób można uzyskać najczystszą energię ze wszystkich typów elektrowni. Możemy także skorzystać z elektrowni cieplnych. Tutaj wykorzystuje się węgiel za pomocą którego podgrzewa się wodę, a z niej powstaje para, dzięki której powstaje energia.
Takie elektrownie działają na podstawie wykorzystywania węgla, a więc stosują nieodnawialne źródła energii. Jednak coraz mocniej dąży się do tego, aby przede wszystkim korzystać z niekonwencjonalnych elektrowni, a więc takich, które wykorzystują: wiatr, promienie słoneczne, energię z wnętrza ziemi czy pływy morskie. W naszym kraju najczęściej można spotkać elektrownie wiatrowe, które montowane są w tych miejscach, w których mamy do czynienia z dużymi wiatrami, charakteryzującymi się dużą prędkością. Tak naprawdę w naszym kraju nie mamy ani jednej elektrowni jądrowej. Najwięcej mamy elektrowni cieplnych, ze względu na ukształtowanie terenów i rzek mamy mało elektrowni wodnych, jednak istnieje szansa, że z biegiem czasu coraz bardziej będziemy korzystać z elektrowni wiatrowych.
Polecane artykuły
Jak zaoszczędzić na pralce?
Pralnia http://www.blitz-cleaning.com/pralnia.html w Gliwicach Oszczędności można szukać niemal we wszystkich urządzeniach gospodarstwa domowego. Jak się okazuje bardzo dużo można też zaoszczędzić na właściwym użytkowaniu pralki. Przede wszystkim przy każdym praniu należy w pełni wykorzystywać ład
Co to jest energetyka? Czym jest energetyka?
https://norminet.pl/produkty/las-i-ogrod/glebogryzarki,2,104679chwytak do wózka widłowego Na co dzień spotykamy się z różnymi określeniami chociaż nie zawsze wiemy co tak dokładnie znaczą. Czasami nie mamy o tym w ogóle pojęcia, a czasami coś trochę kojarzymy, ale tak dokładnie o co chodzi to jednak